Jsou nám 3 roky

3 roky

Víno je v rámci České republiky synonymem především pro oblast jižní Moravy. Vysoká kvalita moravských vín je odrazem pracovitosti a znalostí našich vinařů, kteří na svá vína mohou být právem hrdí a čím dál častěji dokáží stabilně vyprodukovat velká vína.

Aspektů, které dělají víno vínem, je mnoho. Dalo by se logicky říci, že nejdůležitějším z nich je „terroir“, tedy místo, kde je vinná réva vysazená. Stejně důležitou roli však zastávají vinohradníci, sklepmistři a jednoduše všichni ti, kteří se o víno starají od vysazování mladých keříků až po plnění lahví. Práce ve vinařství je těžká celoroční dřina a zároveň také skutečná věda. Moderní technologie a odborné znalosti na vysoké úrovni jsou pro vinaře v dnešní době stejně tak důležité jako tradice a předávání zkušeností z generace na generaci.

Výsledky svého úsilí zjistí vinař často až po mnoha letech a o to větší radost to pak při otevření takové lahve vína je. Víno je živý organismus, neustále se mění, vyvíjí a získává svůj charakter podobně jako lidé. Pokud otevřete lahev vína dnes, bude chutnat jinak, než kdybyste ji otevřeli kdykoli později.

Toto všechno jsou důvody, proč si víno získalo mé srdce a proč si vinařů tolik vážím. Jsem hrdý na to, že mě řada z nich považuje za svého kamaráda a ač nejsem vinař, jednají se mnou jako rovný s rovným. Snažím se tedy alespoň o víně nastudovat co nejvíce teorie a k dalším znalostem se propít. Pokrok je to sice pomalý, avšak kontinuální.

Dnes jsou tomu právě tři roky, kdy jsem se rozhodl dostat víno z vinice až k Vašim srdcím a založil společnost ZraléVíno.cz. Během této relativně krátké doby jsme toho však stihli poměrně dost. Společně jsme otevřeli více než 25 000 lahví a kdybychom je všechny postavili na sebe, rovnala by se tato výška vzdálenosti mezi Novomlýnskými nádržemi a Mikulovem. Zorganizovali jsme 10 řízených degustací s našimi vinaři, kteří neváhali přijet k nám do Liberce a představili nespočet jednotlivých vín a odrůd vinné révy. Společně s agenturou BPR jsme v zahradách liberecké Oblastní galerie uspořádali první ročník vinařského happeningu s názvem Vínování, na který zavítalo více než 1000 návštěvníků a již intenzivně pracujeme na ročníku druhém.

Vína z Moravy i Rakouska vozíme k nám do Liberce a ta od nás následně putují na Váš stůl. Za uplynulé tři roky jsme díky tomu najeli přes 40 000 kilometrů, což je jako kdybychom za tuto dobu objeli po rovníku celou naši zeměkouli.

Děkujeme Vám společně s našimi vinaři za Vaši důvěru, za to, že vše o čem jsem dnes psal, umíte ocenit. Děkujeme Vám také za to, že si na nás vzpomenete, nejen pokud Vám doma dojde víno, ale i v případě, že chcete ochutnat nějaký další skvost, který nám příroda společně s vinaři připravila.

Moc si toho vážíme.

Míra Kapoun - ZraléVíno.cz